Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na obszarze półwyspu osiedli się Celtowie, a południowe i wschodnie wybrzeże zajęli Fenicjanie i Grecy.

W VI wieku p.n.e. część Hiszpanii zajęli Kartagińczycy.

Hiszpania | Hiszpańskie wybrzeże kusiło wielu przybyszów z innych stron świata

Hiszpania | Hiszpańskie wybrzeże kusiło wielu przybyszów z innych stron świata (España - Spain Calpe: Peñon de Ifach Puerto de Calpe by ramonbaile na licencji CC BY-SA 2.0)

Dopiero między III a I wiekiem p.n.e., kiedy Rzymianie wszczęli podboje terenu, pozostawiono elementy, które możemy odnaleźć w kulturze i języku współczesnej Hiszpanii. Kres kultury rzymskiej nastąpił na początku V wieku, gdy ludy barbarzyńskie przedarły się przez Pireneje.

I tak z czasem zaczęło powstawać Królestwo Wizygotów. W 710 roku na teren Hiszpanii, przez Cieśninę Gibraltarską, przedarły się oddziały arabskie, które dzięki swojej zawziętości i uporowi w zaledwie kilka lat opanowali niemal cały Półwysep Iberyjski. Arabowie założyli państwo Al Andalus, które ówcześnie było bardzo rozwinięte cywilizacyjnie.

Następnie chrześcijanie zaczęli zajmować północne tereny Hiszpanii: Asturię, Kastylię i Katalonię. W roku 1469, wraz z zawarciem związku małżeńskiego przez Izabelę Kastylijską i Fernanda Aragońskiego, nastąpił przełom w tworzeniu się hiszpańskiego państwa.

Hiszpania | Młodzież na Plaza de España w Madrycie

Hiszpania | Młodzież na Plaza de España w Madrycie (El autobús de los campeones en Plaza de España - 1 by José Antonio Redondo Martín na licencji CC BY 2.0)

W kilkanaście lat zyskało ono taką potęgę, że w 1492 roku zniszczyło ostatnią twierdzę arabską – Grenadę. W tym samym roku z kraju zostali wysiedleni Żydzi.

To jednak nie koniec burzliwych perypetii kraju, gdyż w XIX wieku po najeździe francuskich wojsk, Hiszpania znacznie się osłabiła, a w 1936 – gdy rozpoczęła się krwawa wojna domowa – nastąpił początek okresu dyktatorskich rządów generała Francisco Franco.

Dyktatura trwała do 1975 roku i od tej daty przywrócono monarchię, na czele której stanął Juan Carlos, sprawujący władzę po dzień dzisiejszy.

Zainteresują Cię również

Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Bodhi – Drzewo Oświecenia Bodhi – Drzewo Oświecenia
Powszechne jest przekonanie, że Siddhattha doznał Oświecenia podczas medytacji u stóp drzewa. W przekazach Buddy o...
Muzeum Brytyjskie (British Museum) Muzeum Brytyjskie (British Museum)
Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem...
Majdan Niepodległości w Kijowie Majdan Niepodległości w Kijowie
Miejscem o wyjątkowym znaczeniu jest dla mieszkańców Kijowa Plac Niezależności. To tutaj odbywają się wszystkie...