Ogniste flamenco

01 maj 2014.

185
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.78 na 5)
Ogniste flamenco4.78 out of 50 based on 9 voters.


Chyba każdy z nas słyszał o legendarnym hiszpańskim temperamencie. Jeśli połączymy go z poruszającą muzyką, falującymi falbanami sukien i zjawiskową urodą tutejszych kobiet, otrzymamy flamenco – ognisty taniec będący symbolem Hiszpanii.

Hiszpania | Flamenco narodziło się w Andaluzji
Hiszpania | Flamenco narodziło się w Andaluzji (by farmazone )

Z Andaluzji rodem

Flamenco narodziło się w Andaluzji, a jego korzeni doszukuję się w pierwotnych pieśniach cygańskich.

Flamenco jest sztuką obejmująca zarówno sferę muzyki, jak i tańca – tak przynajmniej mówi jego uproszczona definicja.

Muzyka

Oprawę muzyczną stanowi w tym wypadku przede wszystkim śpiew i dźwięk gitary, choć mile widziane są także inne instrumenty (np. skrzypce, flet, wiolonczela) oraz akompaniament tamburyna, kastanietów czy klaskania, podkreślających rytm i dodających melodii wyrazu.

Taniec

Flamenco kojarzy nam się zwykle z iberyjską pięknością o czarnych włosach, odzianą w falbaniastą suknię, charakterystyczne buty na obcasie i przybierającą wymyślne pełne ekspresji pozy.

Owe pozy są dopracowane w najdrobniejszym szczególe, aby jak najlepiej oddać stań emocjonalny bohatera danej opowieści. Bo flamenco to nie tylko muzyka i choreografia – flamenco zawsze opowiada jakąś historię. Najczęściej jest to historia przesycona uczuciami i skrajnymi emocjami; miłość i nienawiść grają tu pierwsze skrzypce.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w ruchach rąk i dłoni tancerzy dopatrzyć się można wpływów hinduskich.

We flamenco ważne są nie tylko gesty, ale także emocje wypisane na twarzy tancerza.

Hiszpania | Flamenco – symbol Hiszpanii
Hiszpania | Flamenco – symbol Hiszpanii (by monokini )

Strój

Tancerki flamenco podkreślają choreografię wspaniałym strojem: długą jaskrawą spódnicą, chustą i wachlarzem, tancerze zaś występują w białych koszulach, czarnych obcisłych kamizelkach i kapeluszach o niskim rondzie.

Rodzaje flamenco

Taniec flamenco posiada około 50 odmian, które różnią się między sobą treścią, melodią, rytmem i formą ekspresji.

Upraszczając, wyróżnić można dwa główne typy flamenco:

  • Flamenco jondo (tzw. głębokie flamenco) – to flamenco poważne, pełne namiętności i ekspresji, czasem wręcz agresji, najczęściej opowiadające historię żarliwej miłości, zdrady, rozczarowania itp.
  • Flamenco festero – to bardziej lekka i wesoła odmiana flamenco, także poruszająca sprawy uczuciowe, ale w mniej dramatycznej, a czasem nawet komicznej formie. Taniec tego typu często prezentowany jest w czasie różnych świąt i festiwali.

Hiszpania | Flamenco to taniec wyrazisty i pełen ekspresji
Hiszpania | Flamenco to taniec wyrazisty i pełen ekspresji (by farmazone )

Różne rodzaje flamenco łączy jedno: uczucie. W każdym tańcu chodzi o umiejętne i wiarygodne wyrażenie go. Flamenco mówi o uczuciach za pomocą wyrazistych form ekspresji, wobec których nie sposób pozostać obojętnym.