Madryt

27 czerwiec 2013.

194
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Madryt4.50 out of 50 based on 6 voters.


Madryt, ze względu na swoją  idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą  Hiszpanii w 1561 roku przez Filipa II. Położenie tego miasta zdecydowanie ułatwiło komunikację z pozostałymi zakątkami państwa.

Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor
Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor (by mpeinadopa)

Madryckie klimaty

Klimat Madrytu charakteryzują skrajności: upalne lata i mroźne zimy, wynikające z trzystukilometrowej odległości od morza oraz znacznej wysokości nad jego poziomem.

Bez wątpienia jednak Madryt, pomimo surowości klimatu, a także niezbyt urokliwych betonowych przedmieści (pozostałości po czasach generała Franco), jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych miast w Hiszpanii.

Europejska stolica

Stolica aktualnie liczy 4 mln mieszkańców, z czego 17% stanowi mieszanka innych (niż hiszpańska) narodowości. Można by więc pokusić się o stwierdzenie, że to nie tylko stolica Hiszpanów lecz również Europejczyków.

Centrum Madrytu oferuje niezliczoną ilość miejsc, których z pewnością nie może zabraknąć w naszym planie wycieczki. Średniowieczne zabytki oraz malownicze, wąskie uliczki z klimatycznymi kafejkami zachęcają turystów do poznawania i kontemplowania tej niezwykłej  atmosfery jak najdłużej.

Hiszpania | Madryckie metro
Hiszpania | Madryckie metro (by greenwichphotography)

Co można robić w Madrycie?

Jak można spędzić ciekawe popołudnie w Madrycie? Pomysłów jest wiele!

Można na przykład odwiedzić El Palacio Real, czyli byłą siedzibę królewską, udać się z Plaza Mayor do El Rastro (kolorowy pchli targ) czy też schować się w parku Retiro lub Jardines Botanicos, gdy doskwiera nam gwar miasta.

Można też wstąpić do Muzeum del Prado i Muzeum Thyssen-Bornemisza, w którym na uwagę zasługuje ok. 800 eksponatów, prezentujących drogę od początków flamenco, aż do czasów awangardy.

Warto też wspomnieć o Narodowym Centrum Sztuki im. Królowej Sofii poświęconym współczesnej sztuce hiszpańskiej i zawierającym dzieła takich malarzy, jak: Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí i Juan Gris.

Fani sportów drużynowych także znajdą coś dla siebie. Miłośnicy piłki nożnej mogą np. zasiąść na trybunach stadionu Santiago Bernabeu.

Najstarsza część stolicy to Madryt de Los Austrias (Madryt Habsburgów), cechująca się mieszanką zabytkowej architektury Plaza Mayor i zwartej zabudowy miejskiej z okresu gwałtownego zwiększenia się liczby ludności.

Czytelna i łatwo dostępna sieć komunikacyjna pozwala ponadto zwiedzić pobliskie miejscowości, takie jak: Toledo (dawna stolica państwa), Segowia, Aranjuez, a także Eskorial.