Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco

01 czerwiec 2012.

88
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco 4.67 out of 50 based on 3 voters.


Mieszkańcy tego kraju słyną z gorącego temperamentu, nie bez przyczyny więc właśnie w Hiszpanii zrodziło się ogniste flamenco, przejmujący pasodoble i mrożąca krew w żyłach korrida.

Hiszpania | Barcelona, Park Güell
Hiszpania | Barcelona, Park Güell (by skippy )

Położenie

Hiszpania jest wyżynno-górskim krajem Półwyspu Iberyjskiego. Terytorium państwa rozciąga się również na pobliskie Wyspy Kanaryjskie (Ocean Atlantycki), Baleary (Morze Śródziemne) i miasta położone u wybrzeży północnej Afryki – Ceutę i Melilę. Wyspy Kanaryjskie, w starożytności określane mianem „Wysp Szczęśliwych”, są szczególnie popularnym turystycznie rejonem Hiszpanii. Archipelag składa się z siedmiu głównych i kilku pobocznych wysepek. Do najbardziej znanych należą: Gran Canaria, Teneryfa i La Palma.

Przyroda

Hiszpania kojarzy się nam głównie z letnim odpoczynkiem na plażach i niezawodnym słońcem, niektórych może więc zaskoczyć fakt, że aż 90% terytorium kraju zajmują góry i wyżyny. Na terenie kraju znajduje się 13 wspaniałych parków narodowych, m.in. Coto Doñana, zwany królestwem czapli i park botaniczny Cabañeros. W wodach hiszpańskiego wybrzeża odnaleźć możemy prawdziwe bogactwo podmorskiego świata. Wyspy Medes w pobliżu Costa Brava są  istnym rajem dla pasjonatów nurkowania: barakudy, żółwie i ośmiornice to tylko niektórzy z mieszkańców tutejszych morskich głębin.

Hiszpania | Casa Milà, Barcelona
Hiszpania | Casa Milà, Barcelona (by merille )

Niezwykłe miejsca

Wizytówką Hiszpanii jest oczywiście Barcelona, kojarzona z nazwiskiem zasłużonego architekta – Gaudiego. Znajdziemy tu dom z podziurawionego kamienia, budynek pozbawiony kątów prostych, bajkowy Park Güell, a także sławną na całym świecie ażurową katedrę Sagrada Famila, która znajduje się w ciągłej budowie.

Niesamowite miasto Avila, którego początki sięgają XI wieku, charakteryzuje mozaika arabskich i gotyckich zabytków architektury, tworzących niepowtarzalny klimat.

Podobne przykłady wielokulturowości odnajdziemy w Toledo.

Hiszpania | Korrida w Las Ventas
Hiszpania | Korrida w Las Ventas (by promomadrid )

Wspaniałe przykłady malarstwa naskalnego epoki paleolitu zachowały się w jaskini Altamira w Górach Kantabryjskich.

Znalazłszy się w Escoralu, przez chwilę możemy mieć wątpliwość czy trafiliśmy do więzienia, czy do niezwykle ascetycznej królewskiej rezydencji. Zupełnym jej przeciwieństwem jest Alhambra w Grenadzie, gdzie o zawrót głowy przyprawi nas przepych i niesamowita historia mauryjskiego pałacu-fortecy.

Madryt, Barcelona, Salamanka, Kordoba, Sewilla czy Walencja zaspokoją nawet najbardziej wybrednych koneserów sztuki. Nie zawiodą nas także tutejsze muzea i galerie sztuki. Pablo Picasso, Salvador Dali, Francisco Goya, El Greco – to tylko niektórzy z wielu artystów, którzy żyli i tworzyli w miastach Hiszpanii.

Hiszpania | Słynny jaszczur Gaudiego, Park Güell
Hiszpania | Słynny jaszczur Gaudiego, Park Güell (by skippy )

Atrakcje

Hiszpania to także wspaniałe tereny górskie. Choć w ofertach turystycznych rzadko pojawiają się Pireneje, warto wybrać się na wycieczkę w te malownicze góry. Do najpiękniejszych ich rejonów należą: Aragon i Sierra Nevada, gdzie znajdują się popularne ośrodki sportów zimowych. Turyści, którzy odwiedzają Hiszpanię w poszukiwaniu słońca i ciepła kierują się głównie w stronę wybrzeża.

Lato, rozumiane oczywiście jako sezon letni, trwa w Hiszpanii średnio od początku maja do końca września. Największe upały przypadają tu w lipcu i sierpniu. Po sezonie, np. w październiku jest nadal ciepło, a w wielu popularnych miejscach maleją tłumy i spadają ceny, warto więc zastanowić się nad terminem wyjazdu i na wszelki wypadek zapoznać się z aktualną prognozą pogody panującą w kraju.

Hiszpania | Hiszpania jest ojczyzną flamenco
Hiszpania | Hiszpania jest ojczyzną flamenco (by ecodallaluna )

Do najpopularniejszych regionów turystycznych na wybrzeżu należą: Costa de Luz, Costa Brava, Costa de Sol, Costa Blanca, Costa Verde i Costa Vasca, a także Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Znajdują się tu największe i najlepiej wyposażone kurorty.

Kuchnia

Hiszpania to także kraj smakoszy. Tortilla la espanola czy pollo al ajllo to tylko skromny przykład lokalnego menu. Hiszpańska kuchnia pełna jest smaków i zapachów, nie brak w niej owoców morza i prawdziwych oliwkowych wariacji. Z kolei kawa, nigdzie indziej nie posiada takiego aromatu jak tu w Hiszpanii. Wpływ na to mają nie tylko doskonałe ziarna, ale także niepowtarzalna atmosfera tutejszych kawiarenek ulokowanych w malowniczych, wąskich uliczkach hiszpańskich miast.

Hiszpania | Parująca paella
Hiszpania | Parująca paella (by vroig )