Historia Hiszpanii

05 czerwiec 2013.

189
com_content.article
(11 razy zagłosowano, średnia ocena 4.82 na 5)
Historia Hiszpanii4.82 out of 50 based on 11 voters.


Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na obszarze półwyspu osiedli się Celtowie, a południowe i wschodnie wybrzeże zajęli Fenicjanie i Grecy. W VI wieku p.n.e. część Hiszpanii zajęli Kartagińczycy.

Hiszpania | Hiszpańskie wybrzeże kusiło wielu przybyszów z innych stron świata
Hiszpania | Hiszpańskie wybrzeże kusiło wielu przybyszów z innych stron świata (by ramonbaile)

Dopiero między III a I wiekiem p.n.e., kiedy Rzymianie wszczęli podboje terenu, pozostawiono elementy, które możemy odnaleźć w kulturze i języku współczesnej Hiszpanii. Kres kultury rzymskiej nastąpił na początku V wieku, gdy ludy barbarzyńskie przedarły się przez Pireneje.

I tak z czasem zaczęło powstawać Królestwo Wizygotów. W 710 roku na teren Hiszpanii, przez Cieśninę Gibraltarską, przedarły się oddziały arabskie, które dzięki swojej zawziętości i uporowi w zaledwie kilka lat opanowali niemal cały Półwysep Iberyjski. Arabowie założyli państwo Al Andalus, które ówcześnie było bardzo rozwinięte cywilizacyjnie.

Następnie chrześcijanie zaczęli zajmować północne tereny Hiszpanii: Asturię, Kastylię i Katalonię. W roku 1469, wraz z zawarciem związku małżeńskiego przez Izabelę Kastylijską i Fernanda Aragońskiego, nastąpił przełom w tworzeniu się hiszpańskiego państwa.

Hiszpania | Młodzież na Plaza de España w Madrycie
Hiszpania | Młodzież na Plaza de España w Madrycie (by redondomartin)

W kilkanaście lat zyskało ono taką potęgę, że w 1492 roku zniszczyło ostatnią twierdzę arabską – Grenadę.  W tym samym roku z kraju zostali wysiedleni Żydzi.

To jednak nie koniec burzliwych perypetii kraju, gdyż w XIX wieku po najeździe francuskich wojsk, Hiszpania znacznie się osłabiła, a w 1936 – gdy rozpoczęła się krwawa wojna domowa – nastąpił początek okresu dyktatorskich rządów generała Francisco Franco.

Dyktatura trwała do 1975 roku i od tej daty przywrócono monarchię, na czele której stanął Juan Carlos, sprawujący władzę po dzień dzisiejszy.