Klimat Hiszpanii

27 czerwiec 2013.

188
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.29 na 5)
Klimat Hiszpanii4.29 out of 50 based on 14 voters.


Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej regionach, w czasie zim, temperatura spada poniżej zera, a z nieba sypie śnieg.

Hiszpania | Hiszpańskie lato
Hiszpania | Hiszpańskie lato (by vroig)

Hiszpania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, choć obszar tego państwa można właściwie podzielić na kilka stref klimatycznych:

  • We wschodniej i południowej części Hiszpanii panuje klimat umiarkowany śródziemnomorski, który charakteryzuje się ciepłymi i łagodnymi okresami letnimi oraz porami deszczowymi występującymi wiosną i jesienią.
  • W głębi kraju klimat jest nieco inny, zimy są mroźne i śnieżne, a miesiące letnie – gorące.
  • Północna część kraju, położona nad Atlantykiem, ma nieco chłodniejsze, ale nadal ciepłe lata, zaś opady występują wyłącznie zimą.

Do Hiszpanii należą Wyspy Kanaryjskie, na których panuje klimat typowo podzwrotnikowy. Charakteryzuje się on wysokimi temperaturami przez cały rok. Średnia temperatura na Wyspach Kanaryjskich wynosi od 18 do 24 ºC.

Klimat Hiszpanii jest zatem dość zróżnicowany. Strefy chłodne i deszczowe przenikają się ze strefami gorącymi i suchymi.

Hiszpania | Wybrzeże Costa Brava
Hiszpania | Wybrzeże Costa Brava (by vroig)

Centrum Hiszpanii jest objęte zasięgiem klimatu kontynentalnego. Obszar ten otoczony jest pasmami górskimi, które skutecznie ograniczają wpływy wilgotnego powietrza znad morza i oceanu, czyniąc środek kraju obszarem suchym.

Klimat Hiszpanii charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur dziennych i rocznych. Średnie temperatury powietrza w styczniu wynoszą 12°C, zaś w lipcu 25°C. Z kolei roczna wysokość opadów oscyluje wokół 250 mm.

Znacznie niższymi temperaturami charakteryzują się północne krańce Hiszpanii, gdzie występują spore opady.